Make your own free website on Tripod.com
?ZabytkiHistoriaZdjęciaGawędaŻydziLegendyLinkiAutorzy

wróć do GAWĘDA>>

Wykaz duchownych, którzy pełnili Służbę Bożą w Farze św. Bartłomieja w Opocznie.


        Jeszcze u schyłku XIX w. w "Księgach Ludności Stałej Opoczna" była pozycja pt. "Kościół Farny św. Bartłomieja" pod którą byli notowani duchowni pełniący tutaj obowiązki swojego powołania. Na początku XX w. tytuł ten nie był już używany. Wynika to z niskiego poziomu umysłowego mieszkańców naszego Grodu. W sąsiednim Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim zachowano do dnia dzisiejszego pojęcia "Kościoła Farnego". Żal, że w Opocznie pył zapomnienia pokrywa ojczyste dzieje. Byłoby rzeczą chwalebną, aby do Kościoła św. Bartłomieja powrócił tytuł: "Kościół Farny św. Bartłomieja". Choćby tylko dla zachowania tradycji miejscowej.
        Ustalenie pełnej liczby duchownych pełniących w Opocznie urząd "Proboszcza Farnego" (Par. Rzym. Kat. św. Bartłomieja przy ul. Kościelnej 2) jest rzeczą niezmiernie trudną, gdyż od 1818r. Opoczno znajdowało się w granicach Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie. Granica Diecezji przebiegała poza wsiami: Dzielną, Różanną i Dębinkami. Sąsiednie Karwice już należały do Par. Rzym. Kat. św. W. Ap. Piotra i Pawła w Gowarczowie i wraz z Parafią wieś ta znajdowała się w granicach Diecezji Krakowskiej.
        Wobec powyższego wszystkie dokumenty znalazły się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Przed wybuchem wojny w 1939r. całą zawartość Archiwum przewieziono do Stolicy. Tam podczas bombardowań we wrześniu 1939r. wszystko spłonęło doszczętnie. To co podaję niżej, to tylko żałosne szczątki cudem uratowane od zwykłej, ludzkiej niepamięci.
        Wcześniej w czasie burz dziejowych i zawieruch wojennych wiele bezcennych dokumentów wraz z "Domami Bożymi" stawało się ofiarami pożogi wojennej.
        Od 1818r. mamy Diecezję Sandomierską i w Jej Archiwum znajdują się już dokumenty w komplecie. Od tej chwili zmieniły się granice Diecezji. Kosztem Diecezji Krakowskiej i Archidiecezji Gnieźnieńskiej powstała Diecezja Sandomierska, gdyż taka wówczas zachodziła potrzeba w Kościele.
Dla ciekawości należy wyjaśnić, iż na terenie miasta Opoczna istniały

        Historia powtarza się. Toczy się ona "Kołem Fortuny". Dzisiaj już w Opocznie mamy trzy Parafie Rzym. Kat.
Proboszczowie z "Fary św. Bartłomieja" prezentują się następująco"

Opracował: Włodzimierz Koperkiewicz

Powrót na górę strony

wróć do GAWĘDA>>

 

<Zabytki> <Historia> <Zdjęcia> <Gawęda> <Żydzi> <Legendy> <Linki> <Autorzy>