Make your own free website on Tripod.com
?ZabytkiHistoriaZdjęciaGawędaŻydziLegendyLinkiAutorzy

wróć do ZABYTKI>>

Chrystus Frasobliwy /vel Rozdumany vel Zadumany/ w Opocznie

( pl. Kilińskiego i róg ul. Szpitalnej)

Jest to kapliczka z Chrystusem Frasobliwym, którego tak najczęściej się nazywa. Natomiast w tradycji ludowej w Opoczyńskiem powiadają: Chrystus Zadumany vel "Rozdumany".
Kapliczka Chrystusa Frasobliwego

Takim wymownym obrazem jest Kapliczka Słupowa Chrystusa Frasobliwego w pobliżu dawnego Szpitala św. Władysława w Opocznie. Wyciosana została z kamienia zwanego piaskowcem, natomiast rzeźbę Chrystusa wykonano w kamieniu wapiennym z Pińczowa. Opisywaną kapliczkę ufundował mieszkaniec Opoczna Jan Kozerawski herbu "Koźlerogi". Ta rodzina wydała ks. b-pa Krakowskiego i kilku Dziekanów Opoczyńskich. Potomkowie tegoż fundatora żyją do obecnej chwili w Grodzie Opoczyńskim.
Pierwotnie opisywany obiekt był zlokalizowany na terenie "Opoczna Żydowskiego", gdzie był profanowany (oblewany nieczystościami). W związku z tym w okresie międzywojennym z inicjatywy ówczesnego działacza społecznego śp. Franciszka Zięby został przeniesiony na obecne miejsce.
Za czasów pasterzowania śp. ks. kan. dra Adama Zająca sataniści strącili z kolumny rzeźbę, która upadła na ziemię. Następnie odłupali część twarzową, której nie odnaleziono. Renowacją zajął się potomek po kądzieli śp. Jana Kozerawskiego, tj. mgr Jakub Bałtowski. Przywiózł z Pińczowa kamień brakujący wapienny i na podstawie mojej dokumentacji wcześniej wykonanej otworzył część twarzową. Po dokonanej naprawie było uroczyste poświęcenie odnowionej kapliczki.
Aktu ponownego poświęcenia dokonał wspominany duchowny.
Godzi się podkreślić, iż to najstarszy obiekt sakralny jaki się zachował w Grodzie Opoczyńskim.


Opracował:
Włodzimierz Koperkiewicz

Powrót na górę strony

 

wróć do ZABYTKI>>

<Zabytki> <Historia> <Zdjęcia> <Gawęda> <Żydzi> <Legendy> <Linki> <Autorzy>